مشخصات فردی و زندگینامه
نام:سید جلال
نام خانوادگی:رضوی مهر
شهرت:رضوی همدانی
پست الکترونیک:nooreeman89@yahoo.com
آدرس وب سایت:http://www.nooreeman.ir
نخصص ها:فقه و اصول ، اخلاق و عرفان ، الهیات و معارف اسلامی

زندگی نامه

اینجانب سید جلال رضوی مهر، مشهور به رضوی همدانی فرزند سید منصور، سال 1345 در شهر همدان دیده به جهان گشوده و تا 14 سالگی دوره تحصیلی در مرحله ابتدایی و راهنمایی را در آن شهر گذراندم و از آنجا که در خانواده ای مذهبی و متدین رشد و نمو نمودم و از طرفی دیگر شرافت سیادت و نیز وجود اجداد روحانی در میان جد پدری این فرایند نیکو موجب شد که حقیر به علاقه قلبی و میل باطنی پاسخ مثبت بدهم لذا تصمیم به حضور در حوزه علمیه را گرفتم و در سال 1360 همدان را به مقصد قم ترک گفته و به فضل الهی در جرگه طلاب حوزه علمیه قم قرار گرفتم و با اهتمام جدی به فراگیری دروس حوزوی پرداختم ابتدا به طور آزاد جامع المقدمات را همراه با آموزش احکام خواندم و بعد در سال 1362 رسماً وارد مدرسه حقانی شده و تحت برنامه درسی آن مدرسه قرار گرفته و تا لمعتین را در مدرسه حقانی تلمّذ نمودم سپس جهت تکمیل دروس سطح در حجره 16 مدرسه فیضیه سکنا گزیدم و به دروس مکاسب و رسائل شرکت جسته و همچنین به دروس تفسیر قرآن، فلسفه، کلام و مباحث معرفتی توفیق یافتم سپس بعد از اتمام کفایتین به دروس خارج فقه و اصول راه یافته و نزد مراجع تقلید و بزرگان حوزوی و فرهیختگان علوم و معارف اسلامی ادامه تحصیل داده و هم اکنون نیز به مدد الهی توفیقات تحصیلی و فراگیری دروس خارج فقه و اصول ادامه دارد، تعدادی از اساتید معظم اینجانب عبارتند از آیات و حجج اسلام قاسمی کاشانی، مدرس افغانی، طالقانی، صالحی، استادی، فاضل لنکرانی، نوری همدانی ، میرزا جواد تبریزی، وحید خراسانی.

تدریس و فعالیت های علمی

اینجانب با مدد الهی از سال 69 با تدریس ادبیات عرب برای جمعی از طلاب رسماً تدریس را آغاز نمودم و سپس با تدریس لمعه و اصول فقه در مدرسه مهدی موعود و حجرات حرم مطهر تدریس ادامه داشت. از سال 1380 مکاسب و رسائل در حجره 33 حرم شروع شد و سپس در سال 1382 به مدرسه خان انتقال یافت، در مدرسه خان به تدریس مکاسب پرداخته و بارها محرمه بیع و خیارات را برای طلاب تدریس نمودم و در کنار درسهای اصلی با تدریس آئین وهابیت، شیوه هایآموزشی نهج البلاغه ، تفسیرجزء 30 قرآن به عنوان کوچکترین طلبه حوزه ادای وظیفه نمودم و هم اکنون نیز این مباحث بدین ترتیب ادامه دارد. فقه2 از پایه 2 و فقه 5 از پایه 9 و آئین وهابیت در تعطیلات. امید دارم مرضی حضرت بقیة الله واقع گردد. ضمناً از ابتدا سال 1388 رسماً کلاسها تحت برنامه مرکز مدیریت قرار گرفت.

تبلیغ و فعالیت فرهنگی

در خلال تدریس هرگز از تبلیغ و نشر معارف حقه شیعه غافل نبودم و از طرف دفتر تبلیغات حوزه علمیه و سازمان فرهنگ ارتباطات اسلامی و همچنین دعوت ارگانها و نهادهای انقلاب اسلامی و ائمه محترم جمعه و جماعات به روستاها و شهر ها و کشورهای مختلف مسافرت تبلیغی نموده و از فرصت تعطیلات دروس حوزوی در زمینه تبلیغ حداکثر استفاده را جهت انجام رسالت طلبگی به کار برده ام. قابل ذکر است که در صدا و سیما به عنوان کارشناس رسمی سالهاست پیرامون مباحث مختلف معارف و تحلیل و بررسی پرداخته و همکاری خوبی در این زمینه با رسانه ملی داشته و دارم، تاکنون پیرامون زندگی ائمه علیهم السلام آداب تعلیم و تعلم در اسلام، عقائد ، احکام ، تاریخ اسلام و ایام الله مطالب مبسوطی بیان داشته و سخن گفته ام. همچنین از طرف انجمن اسلامی و بسیج دانشجویی به دانشگاه های مختلف دعوت شده و در جلسات سخنرانی و پاسخ به پرسشها شرکت کرده و وظیفه خود را نسبت به رسالت حوزوی، پاس داشت خون شهیدان گرانقدر، آرمانهای امام و رهبری و نظام اسلامی ادا نموده ام. شرکت در جلسات گفتمان های جوانان نیز از دیگر فعالیتهای فرهنگی بنده محسوب می شود. همچنین با تأسیس مؤسسه خیریه برکت ام البنین در قم بیش از 250 خانوار نیازمند و همچنین طلاب مدد جو را تحت پوشش قرار داده و هم اکنون این خدمت رسانی و وظیفه شرعی و انسانی زیر نظر اینجانب توسط چندتن از طلاب فاضل ادامه دارد، که تأمین بودجه و پیشتیبانی مؤسسه از ناحیه ی کمکهای مردمی و عنایات مراجع معظم تقلید صورت می پذیرد. در کنار این فعالیت خدماتی همچنین با ایجاد مؤسسه فرهنگی نور ایمان قم و مدیریت آن توسط اینجانب به لطف الهی توانسته ایم جزوات و کتابهای قابل استفاده در اختیار جوانان و جامعه قرار دهیم از قبیل بر پاییمجالس سخنرانی، گرامیداشت اعیاد رجب و شعبانیه محافل جلسات تفسیر قرآن و شرح ادعیه و ذکر صلوات و بیان احکام و اعزام طلاب که آمادگی کلاسداری و برپایی اردوهای فرهنگی برای نوجوانان و جوانان را داشته ایم در محل مؤسسه کتابخانه ای نسبتاً فعال نیز جعت استفاده طلاب شامل کتابهای شرح دروس حوزه و غیزه تعبیه گردیده است که هم اکنون قابل بهره برداری توسط ایشان می باشد. به خاطر سهولت در امر نشر با دریافت مجوز نشر و انتشار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مؤسسه انتشارات سوم شعبان را نیز در کنار مجموعه راه اندازی نموده ایم که فعلا ً مؤسسه خیریه برکت ام البنین ، مؤسسه فرهنگی نور ایمان قم، مؤسسه انتشاراتی سوم شعبان هر سه در یک مکان و با مجوز رسمی از طرف ارگان­های مربوطه و ذیربط مشغول خدمت رسانی و فعالیت در محدوده خود می باشند.

حیات سیاسی اجتماعی

نکته ای که برای من چون ستاره در آسمان زندگیم برای همیشه خواهد تابید و در خاطرم هرگز به فراموشی سپرده نخواهد شد توفیق حضور در جبهه های حق علیه باطل است از سال 1360 در مواقع ضروری و نیاز به نیروی انسانی به طور متناوب همراه با رزمندگان اسلام در جبهه ای غرب و جنوب به عنوان یک تکلیف شرعی شرکت نموده و تا پایان جنگ افتخار شرف حضور در کنار عزیزان رزمنده را داشتم و در این رهگذر در چندین عملیات شرکت جسته و 3 مرتبه در این مدت به توفیق جانبازی نائل گشتم که عوارض ناشی از جراحات شیمیایی هم اکنون یادگار از آن دوران افتخار آمیز در سینه ام به جا مانده است. مأموریت های اینجانب از طرف بسیج سپاه پاسداران، اعزام مبلغ دفتر تبلیغات حوزه و تیپ امام صادق(ع) صورت می گرفت که به تیپ ها و لشگرها و یگانها رزمی اعزام می شدم. که برخی از آن مراکز مثل لشگر انصارالحسین (ع)، لشگر 5 نصر مشهد، لشگر علی بن ابی طالب قم، تیپ مهندسی جوادالائمه(ع)، لشگر حضرت رسول (ص) تیپ 20 زرهی رمضان، لشگر 42 قدر و یگان موشکی سپاه را می توان نام برد و در سایه این توفیقات در دوران جنگ به عنوان بسیجی نمونه تشویق و ترفیعات دریافت نموده و به محضر امام راحل (ره) شرفیاب گشتم که مستند آن در صدا و سیما و دفتر نشر آثار امام (ره) موجود است . یاد باد آن روزگاران یاد باد
اینجانب هرگز از خدمتگذاری در هیچ لحظه ای دریغ نداشته و کوتاهی ننموده ام در دوران تحصیلات دوره راهنمایی در سال 1360 با تأسیس انجمن اسلامی مدرسه و سپس مسئول اتحادیه مدارس راهنمایی استان همدان همزمان با دوران ننگ آور ریاست جمهوری بنی صدر بود که به افشاگری علیه او پرداخته و با سن و سال کم در آن روز در مسجد جامع همدان در مجلسی که جهت چهلمینروز ترور ناجوانمردانه شهید مقصودی معاون آموزش و پرورش همدان برگزار شد بود رسماً علیه بنی صدر موضع گیری نموده و علیه منافقین افشاگری نمودم و همچنین از مواضع امام و انقلاب دفاع نمودم که فی المجلس مورد ضرب و شتم منافقین قرار گرفتم و آثار چاقو بر روی دستانم هنوز نیز مشهود است و نوار کاست یادگاری از آن مجلس موجود است باید عرض کنم اگر یاری برادران سپاه نبود معلوم نبود سر نوشت مردم و صفوف دانش آموزان شرکت کننده در آن مجلس به کجا کشیده می شد. و یا در کلیه تجمعات علیه منافقین و اطرافیان بنی صدر همراه با فرزندان انقلابی امام در همدان حضور داشته که بارها مورد تهدیدات کتبی و شفاهی و همچنین ضرب و شتم قرار گرفتم. از همان دوران نوجوانی از سخنرانان مدارس و مساجد و پایگاهها ی بسیج شهر همدان بودم کهبا پشتیبانی سپاه پاسداران و بسیج و دفتر امام جمعه به این امور ترقیب می شدم. در زمان فتنه حزب خلق مسلمان به خاطر موقعیت جغرافیایی مدرسه حقانی با محل دفن آیت الله شریعتمداری و بحران بوجود آمده در شهر مقدس قم به خاطر حضور حزب خلق مسلمان و رفتار نابخردانه ایشان طلاب و فضلای جوان را آماده نموده و در صحن مطهر حضرت معصومه (ع) به ایراد سخن پرداختم و در این زمینه به روشنگری و حفظ هوشیاری و حضور در صحنه تأکید داشتم که این تشکل خود جوش جلوی اقدامات خرابکارانه طرفداران حزب خلق مسلمان را گرفت. همواره در اردوهای فرهنگی جوانان و نوجوانان و سخنرانی در مجالس و محافل هم استان همدان و همچنین سخنران قبل از خطبه های نماز جمعه اینجانب شرکت فعال داشته و با تأکید بر آرمانهای امام راحل و مقام معظم رهبری روشنگری نموده ام به این مسئله تأکید دارم که مدت عمرم در زمینه تبلیغ و رسالت طلبگی با حفظ ذی طلبگی و ساده زیستی در راه سرافرازی اسلام عزیز و آرمانهای انقلاب لحظه ای آرام نگرفتم . در زلزله رودبار، زلزله بم، زلزله بروجرد و سیل خوزستان و سیستان با جمع آوزی کمکهای نقدی و جنسی و ارسال آنها به مناطق آسیب دیده و یا حضور خود در محلهای مربوطه حضور یافته و یا با پشتیبانی افرادی را به آنمناطق گسیل داشتم . بنده در دوران جنگ و جبهه به خاطر نیاز تبلیغی رزمندگان اسلام بصورت معمم و با لباس روحانی در کنار سنگرهای عزیزان حضور می یافتم لکن در سال 70 رسما معمم شده و بحمدالله تاکنون در هیچ حالی حتی جهت تبلیغ به کشورهای خارجی نیزاز لباس سربازی امام زمان خارج نگشتم.
در سال 68 با خانواده ای متدین آشنا شده که زمینه وصلت با همسری مؤمن را برای من به ارمغان داشت. ازدواج من با همسرم در روز غدیر سال 68 رقم خورد که حاصل این پیوند سه فرزندی است که هم اکنون مشغول تحصیل در مقاطع ابتدایی و دبیرستان می باشند دو فرزند دختر و یک فرزند پسر ثمره این کانون مبارک است. گر چه این جزوه همه آن چه بود نیست اما ذکر این اجمال و این نوشتار از باب< و امّا بنعمة ربِک فحدّث > و به درخواست مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور نوشته شده است، تعجیل در امر فرج امام عصر، طول عمر رهبر معظم انقلاب اسلامی، استمرار انقلاب عزیز و توفیق روز افزون شما را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.